picie a biegunka po jedzeniu

Biegunka po jedzeniu jest dość często występującą dolegliwością. Najczęściej kojarzymy ją ze zjedzeniem czegoś nieświeżego. Tymczasem przyczyn może być zdecydowanie więcej. Biegunka po jedzeniu może być także objawem choroby. Nie można zatem bagatelizować tego problemu i dokładnie obserwować, próbując określić przyczynę jej wystąpienia.

Nieświeże składniki i brak higieny

Biegunka po jedzeniu to bardzo częsta dolegliwość, nie tylko kiedy jemy na mieście,picie a biegunka po jedzeniu a więc nie mamy 100% pewności, czy nasze danie zostało przygotowane ze świeżych produktów i jaka jest ich jakość, ale też kiedy sami zapomnimy o odpowiedniej higienie podczas gotowania – umyciu rąk, ale też wszystkich składników. W takiej sytuacji łatwo o zatrucie bakteryjne wywołujące biegunkę.

Przyczyną biegunki mogą być też różne składniki naszych dań. Bakterie często występują w mięsie, jajach czy mleku. Łatwo o zatrucie jeśli nie zauważmy daty na opakowaniu i zjemy coś, co już dawno przekroczyło swój termin ważności. Czasami uważamy, że te kilka dni nie zrobi różnicy, ale należy mieć świadomość, że niektóre produkty bardzo szybko się psują, zatem warto zwracać uwagę na terminy przydatności do spożycia.

Niewykryta choroba

Biegunka po jedzeniu to dolegliwość, której nie należy bagatelizować, ponieważ może być to jeden z objawów choroby. Wymienić można tu: alergie pokarmowe, nietolerancję glutenu lub laktozy oraz zespół jelita nadwrażliwego.

biegunka po jedzeniuJeśli biegunka po jedzeniu nawraca, warto zwrócić uwagę na to, jakie produkty mogły być jej przyczyną. Gdy problem występuje zawsze po zjedzeniu produktów zbożowych, mamy do czynienia z nietolerancją glutenu, z kolei przy reakcji na przetwory mleczne problemem jest nietolerancja laktozy.

Oczywiście zawsze, jeśli podejrzewamy jakiekolwiek nieprawidłowości w naszym organizmie, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, który zleci konkretne badania, wyda zalecenia i rozpisze plan leczenia. Chorób, których skutkiem jest biegunka jest wiele, dlatego nie powinniśmy lekceważyć tego objawu. Jeśli już wiemy, że nie możemy spożywać konkretnych grup produktów, w przypadku ich nietolerancji lub alergii na nie, powinniśmy za każdym razem sprawdzać skład naszych posiłków i składników, po które sięgamy podczas ich przygotowania, i eliminować te, które mogą wywołać problem.

W przypadku zespołu jelita nadwrażliwego czynnikiem, który będzie skutkował biegunką jest pośpiech. Zalecane jest więc jedzenie w wolniejszym tempie i nieprzejadanie się, dzięki czemu wrażliwe jelita nie będą miały problemu z przetrawieniem zjedzonych posiłków.

Jak reagować na objawy biegunki?

Każde powtarzające się objawy powinniśmy bacznie obserwować. Zwłaszcza biegunkę, która może okazać się jednym z objawów niewykrytej choroby. Często jednak wystarczy zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń, żeby praca jelit wróciła do normy.

Przy pojawieniu się biegunki powinniśmy przyjmować przede wszystkim dużą ilość płynów, która zapobiegnie odwodnieniu. Warto też sięgnąć po odpowiedni lek, przy czym należy pamiętać, że stopowanie wizyt w toalecie nie będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli bowiem przyczyną dolegliwości były wirusy i bakterie, wciąż pozostaną one w naszym organizmie. W ich usunięciu może pomóc substancja o nazwie diosmektyt, która nie wchłaniając się w przewodzie pokarmowym, wiąże toksyny i wraz z nimi jest usuwana z organizmu.

4 komentarzy w “Biegunka po jedzeniu

  1. Biegunka spowodowana przeterminowanym jedzeniem to niestety częsta przypadłość, dlatego ważne, żeby sprawdzać zawsze dokładnie daty ważności podczas zakupów i kupować w sprawdzonych sklepach, gdzie nie ma starych produktów na półkach.

    1. dokładnie, tak jak wyżej napisane – sprawdzanie terminów ważności jest niezbędne, szczególnie, że nieraz można trafić na nieuczciwe sklepy, które wystawiają zepsutą żywność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *